+420 603 201 323 (Po-Pá 10-16h)

Pro studenty kurzů Angličtiny pro rebely

Kdo chce "chodit na angličtinu", tak pro toho to nebude

S výukou angličtiny máme mnoho let zkušeností. Nemá význam se rozepisovat o vyzkoušených metodách, prostudovaných výzkumech, pokusech a omylech. Jde spíše o to, se zamyslet nad studenty a s jakými typy povah jsme se setkali.

Někteří studenti nesledují tolik výsledek, ale jaký pocit jim při výuce angličtiny vzniká. Rádi jednou týdně stráví hodinu a půl "na angličtině", kde se setkají s ostatními, líbí se jim pomalé tempo, angličtinu příliš nepotřebují a na dovolené si vždy nějaké základní věci domluví. Přestože strávili "chozením na angličtinu" několik let, pokrok není takový, aby se při mluvení cítili nějak pohodlně. Takto jim to ale stačí.

Je také skupina, která má knížky, slovíčka a anglickou gramatiku ráda. A pokud má také hodně poslouchat, tak ji vzniká dojem, že vlastně nic nedělají. Pokrok při mluvení se nedá hned tak změřit, zatímco s učebnicí se zdá vše mnohem dříve. Mohou se odškrtnout probrané lekce a vzniká bezpečnější pocit, že se něco udělalo. Opět jsou to ti, kteří mluvit anglicky skoro nepotřebují. Raději něco čtou nebo občas píší.

Jsou i tací, kteří vyjadřují svůj postoj k angličtině lapidárně: "Chtěl bych to umět, ale nechce se mi to učit." Tento postoj jen stěží může nějaký kurz angličtiny změnit. Změna nastává jen v případě, kdy se angličtina stane pouhým nástrojem k něčemu, co je skutečně zajímá. Pak to jde jako po másle.

Angličtina pro rebely není tedy pro ty, co chtějí "chodit na angličtinu". Kurzy jsou pro ty, co chtějí opravdu mluvit, mají odhodlání a motivaci. Také již něco vyzkoušeli, a tak přemýšlejí, proč se to nepovedlo. I Angličtina pro rebely vznikla z jisté beznaděje nad tím, že se mnoho věcí o výuce ví, ale nepoužívá. Vznikla i z důvodu, že svět testů a certifikátů přehlíží praktické každodenní mluvení a studenty připravuje ke zkouškám, maturitám a osvědčením. A i s těmi všemi razítky jsou většinou nuceni jet do zahraničí, aby opravdu začali mluvit a rozumět.