+420 603 201 323 (Po-Pá 10-16h)

Rozložené opakování
energie pro vaši dlouhodobou paměť


křivka zapomínání
Zvětši

Princip

Rozložené opakování je metoda, kdy se zvyšují intervaly mezi jednotlivými sekvencemi opakování. Princip se nejvíce hodí k trvalému zapamatování obsahu. Na rozdíl od intenzivního kontinuálního opakování (massive repetition), které se hodí při potřebě jednorázového využití paměti na krátkou dobu (maturita, zkoušky, testy apod.).

Nedá se to "urvat"

Dlouhodobá paměť má tu vlastnost, že než vám otevře dveře, tak se na ně musí zaklepat několikrát. Nelze všechna klepání zhustit do jednoho okamžiku. To by bylo, jako klepat jen jednou. Proto je potřeba opakování rozložit. Jako se svaly. Trénovat tak akorát a regenerovat. Pak navázat, kde se přestalo.

Kde se vzalo rozložené opakování

Už je to nějaký pátek. Křivku zapomínání popsal Hermann Ebbinghaus již v roce 1885. První velký výzkum rozloženého opakování provedený na 3600 studentech popsal H. F. Spitzer v roce 1939. Vhodné intervaly pro rozložené opakování publikoval Paul Pimsleur v roce 1967.

Odkazy na Wikipedii:
Křivka zapomínání | Rozložené opakování | Intervalový efekt

"Když je to tak účinné, tak proč se to tak málo používá?"

Organizačně nebylo dříve jednoduché rozložené opakování zavést do praxe. Hlídat si intervaly, třídit témata a vše udržovat v aktuálním stavu. Zorganizovat takový typ výuky je ve škole těžko proveditelné ještě dnes. Proto se opakuje podle zrovna probírané látky. Tak dochází k zápisu pouze do krátkodobé paměti. Někteří studenti si proto po čase těžko vzpomenou, jakou školu to vlastně vychodili.

Technika zasahuje - hity dneška

Boom rozloženého opakování nastal s rozvojem výpočetní techniky. Dnes si můžete nahrát do mobilu aplikace, které zorganizují rozložené opakování za vás. Nahrajete si např. slovíčka a kdykoliv aplikaci zapnete, tak vám začne předkládat ta správná v tu správnou dobu. Můžete označovat, jak vám konkrétní slovíčko utkvělo v paměti a program pro něj přepočítává opakovací cyklus. Máte tak stále v kapse účinný online nástroj pro rozšíření slovní zásoby.

Pokud s jazykem začínáte, tak jde o velmi dobrou variantu, jak slovní zásobu nastartovat.

Rozložené opakování ale není dobré jen pro jazyky. K dispozici jsou zpracovaná témata od fyziky přes literaturu po medicínu.Software pro rozložené opakování:
AnkiDroid (android, v češtině)
SuperCard Flashcards (android, v angličtině)
a mnoho a mnoho dalších ...