+420 603 201 323 (Po-Pá 10-16h)

O kurzech
Co je na kurzech tak rebelského?
Kde to žije, tam je dialog

Ok, chcete mluvit. Bez zádrhelů, bez přemýšlení, bez nervozity v žaludku. Ale o čem? Máte cíl umět dobře popsat co je na obrázku, vyprávět, co jste dělali o víkendu nebo umět zopakovat obsah článku?

Asi ne. Přesto to bývají nejčastější aktivity u zkoušek, maturit, učebnice se takovými úkoly jenom hemží. Co mají společného? Vždy je to popis. Popis něčeho co existuje a vaším úkolem je to popsat, popisu porozumět, v popisu něco doplnit. Atd. Atd.

Možná si říkáte, že je to jedno. Hlavní je přeci slovní zásoba, kterou popis nebo vyprávění rozvíjí. A když bude dostatečná, tak se dá použít všude. Tak kde je problém?

Život pádí po jiné koleji
Když si představíte svůj anglický sen, tak si s velkou pravděpodobností s někým povídáte, někde se na něco ptáte, něco zařizujete, telefonujete, vyjednáváte, organizujete. Nebo jen nezávazně tlacháte.

Summa summarum, váš anglický sen má jméno dialog.

Žádný popis nebo vyprávění, ale dialog. Bylo by pohodlné předstírat výuku tím, že vás budeme trápit ať vyprávíte o příbuzných nebo si povídat na téma cestování. Brzy byste poznali, že je to něco, co už jste slyšeli nebo cvičili stokrát.

Vy pošilháváte po něčem jiném.

Po čistokrevném dialogu. Ten se z popisů a vyprávění poskládat nedá. Vy chcete mluvit stejně jako doma, v práci, ve škole, na cestách, v hospodě, na zastávce, při vaření, s kamarády, dětmi, manžely, milenci, se svým psem ...

Nechtěná gramatická drezura
Co třeba takto:
"Představ si, že Pavel tam nakonec nebyl."
"Ale měl tam příjít, ne?"
"Jo, ale byl tam až odpoledne."
"Mohla bys mu teda vyřídit, ať se za mnou zítra staví?"
"Ok, když ho uvidím, tak mu to řeknu."

Nenápadný mikrodialog, na druhé straně pět řádků, které jsou napěchovány výživnou gramatickou infuzí. To je skvělý vedlejší účinek dialogu. Nelze uniknout. Krása nechtěného.

Příklad za všechny. Při popisu nebo vyprávění nemáte moc příležitostí pro tvorbu otázky. Bez ní se při mluvení neobejdete. Vezměte jakoukoliv otázku z našeho mikrodialogu. A zkuste ji nacpat někam do popisu nebo vyprávění. Jste skoro bez šance. Teď ji zkuste nacpat do každodenního života. Hned se vám začne dýchat lépe.

Vypálit takovou otázku ale není z pohledu gramatiky žádná selenka. Abyste ji dostali pod kůži, zautomatizovali a při mluvení ji vytvořili s lehkostí a bez zadrhnutí, tak takové prostředí musí být váš každodenní chléb. Takové prostředí vytváří dialog. Jinak se budete cítit při mluvení stále nejistě.

Proto se v Angličtině pro rebely nesetkáte s ničím jiným než s dialogy. Žádné zbytečné doplňkové disciplíny. To vyprávění případně zvládnete levou zadní.