+420 603 201 323 (Po-Pá 10-16h)

O kurzech
Co je na kurzech tak rebelského?
Věda nastupuje

Máte v rukou audionahrávky dialogů od rodilých mluvčích. Baví vás, všemu rozumíte. Tak co s nimi? Jednu kopii do mobilu, druhou do auta, třetí v práci do počítače. Jak bude volná chvilka, tak si nějakou pustíte.

Kdepak, to by se nám nelíbilo. Dostanete plán poslechů. Kdy, kolikrát a jakou lekci poslouchat.

Cože, to mi snad budete nařizovat, i kdy mám poslouchat?

To ne. Ale kus práce za nás i vás už udělala věda. Škoda toho nevyužít.

Trochu teorie.

Když se potřebujete něco naučit rychle, tak není zbytí. Je potřeba se do učení ponořit. Před písemkou, maturitou, státnicí. Třeba i od rána do večera, čas tlačí. Několikrát si to projet. Když nastane den D, vše z hlavy vylít a použít.

Takovým způsobem si lze do hlavy napěchovat kopec informací. Celou horu, což se pro den D skvěle hodí. Jednorázová akce s jasným cílem. Udělat, projít, oslavit.

Má to však i negativa. Z mozku se stane jen průtokový zásobník na informace. Rychle nabyl, rychle pozbyl. Váš plán při učení angličtiny je ale jiný.

Neučíte se pro den D, ale pro život Ž.

To potřebuje jiný přístup. Vědci ho nazvali rozložené opakování. Princip je založen na faktu, že mozek si dlouhodobě pamatuje informace, které se mu jednou za čas připomenou.

Ne pětkrát za jeden den a konec. Ale jednou v pěti dnech. Čas strávený při opakování je tedy stejný. Jen se stráví jinak. Rozloženě. Pro den D nepoužitelné, pro život Ž ideální.

A kde je ta věda? Je to již nějaký pátek, kdy vědci začali tento jev zkoumat více do hloubky. Z několika tisíc studentů si udělali pokusné králíky a hledali optimální dobu, jaká by měla být mezi jednotlivými fázemi opakování. Jako když zaléváte květinu. Nenechat vyschnout, ani nepřelít.

Samozřejmě, vyžaduje to jistou disciplínu a organizaci. Zorganizovat takový typ výuky je ve škole těžko proveditelné ještě dnes. To ale není váš případ. Vy budete mít svého rodilého mluvčího stále v kapse.

Proto k audinahrávkám dostane i plán poslechů. Je jen na vás, jak ho dodržíte. Nechceme vám stát za zády. Možná si také říkáte, jak nějací vědci mohou vidět jiným do hlavy. Ale znáte to. Na každém šprochu je pravdy trochu.